Czas: 14-15 września 2024 

Miejsce: Warszawa oraz możliwość uczestnictwa online

Liczba miejsc ograniczona!

DLACZEGO CYBERBEZPIECZEŃSTWO W SEKTORZE KOSMICZNYM?

  • Dyrektywa NIS2 uznała sektor kosmiczny za sektor kluczowy w zakresie podejmowania środków na rzeczy wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii Europejskiej.
  • 1/3 firm  działających w Polsce odnotowała wzrost intensywności cyberataków na swoje systemy w 2022 roku. Za kluczowe zagrożenia uznawana jest kradzież danych poprzez phishing oraz tzw. Advanced Persistent Threat czyli zaawansowane i ukierunkowane ataki.
  • Od 18 października przedsiębiorcy kosmiczni objęci Dyrektywą muszą dostosować środki zarządzania ryzykiem w cyberbezpieczeństwie w swoich jednostkach. 
  • Nowe obowiązki dla przedsiębiorców sektora kosmicznego polegają m.in. na opracowaniu i wdrożeniu procesu i metodyki analizy ryzyka, obsługi incydentów bezpieczeństwa czy wdrożenie Planów Ciągłości Działania oraz wdrożenie procedur oraz audytów służących ocenie skuteczności środków zarządzania ryzykiem cybernetycznym.
  • Niedostosowanie się do przepisów może skutkować nałożeniem wysokich kar na podmiot uznany za kluczowy lub ważny (nawet do 10 mln EUR lub 2% rocznego obrotu).

PROGRAM KURSU

Kurs obejmuje dwa dni szkoleniowe (łącznie 16 godzin) składające się z części wykładowej i warsztatowej, podczas której zostaną skonsultowane indywidulane przypadki uczestników warsztatów.

Bloki szkoleniowe obejmują:

Blok 1 

  • przeglądy regulacji i standardów dotyczących bezpieczeństwa w przestrzeni kosmicznej;
  • omówienie wymagań oraz wytyczne do implementacji Dyrektywy NIS2 w sektorze kosmicznym.

Blok 2

  • opracowanie i wdrożenie procesu i metodyki analizy ryzyka;
  • obsługa incydentów bezpieczeństwa (w tym proces, dokumentacja, narzędzia);
  • zarządzanie kryzysowe.

Blok 3

  • Plany Ciągłości Działania (z ang. Business Continuity Plans) vs. Plany odtwarzania po katastrofach (z ang. Disaster Recovery Plans);
  • polityki, wytyczne i procedury w obszarach zarządzania bezpieczeństwem informacji oraz cyberbezpieczeństwem;
  • bezpieczeństwo w łańcuchu dostaw.

Warsztaty: implementacja rozwiązań do indywidualnych przypadków

NASI SPECJALIŚCI

Marcin Marczewski, Partner Zarządzający w Resilia Sp. z o.o. Konsultant i specjalista ds. ryzyka biznesowego z 13-letnim doświadczeniem. Zrealizował ponad trzydzieści projektów dla międzynarodowych korporacji, a także małych i średnich firm w zakresie ciągłości działania, kontroli wewnętrznej, zarządzania ryzykiem i bezpieczeństwa informacji. Specjalizuje się w sektorach telekomunikacji, usług IT, energetyki, transakcji elektronicznych i mediów elektronicznych. Ekspert ds. ładu informatycznego w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji.  Członek Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Ryzykiem – POLRISK. DRII Certified Business Continuity Professional (CBCP), Audytor Wiodący Systemu Zarządzania Ciągłością Działania BS 25999, Audytor Wewnętrzny Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji ISO 27001, Audytor Wewnętrzny Systemu Zarządzania Usługami IT ISO 20000.

Warsztaty wdrożeniowe zostały stworzone we współpracy z ekspertami z zakresu cyberbezpieczeństwa. Nasi specjaliści, łącząc tę wiedzę z aktywną działalnością w sektorze kosmicznym są w stanie wyjść naprzeciw wyzwaniom, jakim przedsiębiorcy kosmiczni będą musieli sprostać już od tej jesieni i zaproponować niezbędne rozwiązania. 

Katarzyna Malinowska, Dr hab., Profesor Akademii Leona Koźmińskiego, ekspert ds. zarządzania ryzykiem i ubezpieczeń, w tym ubezpieczeń kosmicznych. Autorka co najmniej kilkudziesięciu publikacji z tego zakresu. Jej główna książka dotyczy “Ubezpieczeń kosmicznych. Międzynarodowych aspektów prawnych” (Kluwer Law International, 2017). Ostatnie badania dotyczą zarządzaniem ryzykiem i ubezpieczeniami przedsięwzięć w zakresie serwisowania na orbicie oraz lotów suborbitalnych. Częsty prelegent na polskich i międzynarodowych konferencjach. Dyrektor Centrum Studiów Kosmicznych w Akademii Leona Koźmińskiego oraz kierownik studiów podyplomowych “Przedsiębiorczość w przemyśle kosmicznym”. Ekspert przy Komitecie Enterprise Risk Management Międzynarodowej Federacji Astronautycznej.
Michał Szwajewski (PMP), 11 lat doświadczenia w pracy w sektorze kosmicznym. Realizacja projektów kosmicznych i inżynieryjnych o charakterze multidyscyplinarnym. 4 lata doświadczenia na stanowisku Szefa Biura Projektów, odpowiedzialnego za zarządzanie interdyscyplinarną grupą inżynierów oraz działania związane z rozwojem biznesu. Wykładowca Akademii Leona Koźmińskiego oraz Politechniki Warszawskiej w zakresie Zarządzania Projektami w sektorze lotniczym i kosmicznym. Zainteresowania naukowe z zakresu prawa kosmicznego i mechaniki analitycznej. Doktorant Akademii Leona Koźmińskiego [w trakcie studiów podyplomowych z zakresu nauk o metodologii]

DO KOGO KIERUJEMY OFERTĘ?

  • Przedsiębiorcy kosmiczni
  • Małe i średnie przedsiębiorstwa 
  • Podmioty publiczne
  • Startupy 
  • Przyszli specjaliści

CENA*

Early bird (do 20.07.2024): 1900 PLN

Cena Regularna (od 21.07.2024) : 2 500 PLN

Zniżki: 500 PLN dla absolwentów Studiów Podyplomowych „Przedsiębiorczość w Sektorze Kosmicznym” CSK ALK oraz PWS 

*Jednakowa cena obowiązuje dla warsztatów na miejscu i online.

ZAINTERESOWAŁA CIĘ NASZA OFERTA? 

WYPEŁNIJ FORMULARZ

LUB NAPISZ DO NAS!

Kaja.hopej@space-ei.org