Czas: 14-15 września 2024
Miejsce: Warszawa oraz możliwość uczestnictwa online
Liczba miejsc ograniczona!
DLACZEGO CYBERBEZPIECZEŃSTWO W SEKTORZE KOSMICZNYM?
- Dyrektywa NIS2 uznała sektor kosmiczny za sektor kluczowy w zakresie podejmowania środków na rzeczy wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii Europejskiej.
- 1/3 firm działających w Polsce odnotowała wzrost intensywności cyberataków na swoje systemy w 2022 roku. Za kluczowe zagrożenia uznawana jest kradzież danych poprzez phishing oraz tzw. Advanced Persistent Threat czyli zaawansowane i ukierunkowane ataki.
- Od 18 października przedsiębiorcy kosmiczni objęci Dyrektywą muszą dostosować środki zarządzania ryzykiem w cyberbezpieczeństwie w swoich jednostkach.
- Nowe obowiązki dla przedsiębiorców sektora kosmicznego polegają m.in. na opracowaniu i wdrożeniu procesu i metodyki analizy ryzyka, obsługi incydentów bezpieczeństwa czy wdrożenie Planów Ciągłości Działania oraz wdrożenie procedur oraz audytów służących ocenie skuteczności środków zarządzania ryzykiem cybernetycznym.
- Niedostosowanie się do przepisów może skutkować nałożeniem wysokich kar na podmiot uznany za kluczowy lub ważny (nawet do 10 mln EUR lub 2% rocznego obrotu).
PROGRAM KURSU
Kurs obejmuje dwa dni szkoleniowe (łącznie 16 godzin) składające się z części wykładowej i warsztatowej, podczas której zostaną skonsultowane indywidulane przypadki uczestników warsztatów.
Bloki szkoleniowe obejmują:
Blok 1
- przeglądy regulacji i standardów dotyczących bezpieczeństwa w przestrzeni kosmicznej;
- omówienie wymagań oraz wytyczne do implementacji Dyrektywy NIS2 w sektorze kosmicznym.
Blok 2
- opracowanie i wdrożenie procesu i metodyki analizy ryzyka;
- obsługa incydentów bezpieczeństwa (w tym proces, dokumentacja, narzędzia);
- zarządzanie kryzysowe.
Blok 3
- Plany Ciągłości Działania (z ang. Business Continuity Plans) vs. Plany odtwarzania po katastrofach (z ang. Disaster Recovery Plans);
- polityki, wytyczne i procedury w obszarach zarządzania bezpieczeństwem informacji oraz cyberbezpieczeństwem;
- bezpieczeństwo w łańcuchu dostaw.
Warsztaty: implementacja rozwiązań do indywidualnych przypadków
NASI SPECJALIŚCI
Marcin Marczewski, Partner Zarządzający w Resilia Sp. z o.o. Konsultant i specjalista ds. ryzyka biznesowego z 13-letnim doświadczeniem. Zrealizował ponad trzydzieści projektów dla międzynarodowych korporacji, a także małych i średnich firm w zakresie ciągłości działania, kontroli wewnętrznej, zarządzania ryzykiem i bezpieczeństwa informacji. Specjalizuje się w sektorach telekomunikacji, usług IT, energetyki, transakcji elektronicznych i mediów elektronicznych. Ekspert ds. ładu informatycznego w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji. Członek Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Ryzykiem – POLRISK. DRII Certified Business Continuity Professional (CBCP), Audytor Wiodący Systemu Zarządzania Ciągłością Działania BS 25999, Audytor Wewnętrzny Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji ISO 27001, Audytor Wewnętrzny Systemu Zarządzania Usługami IT ISO 20000. |
Warsztaty wdrożeniowe zostały stworzone we współpracy z ekspertami z zakresu cyberbezpieczeństwa. Nasi specjaliści, łącząc tę wiedzę z aktywną działalnością w sektorze kosmicznym są w stanie wyjść naprzeciw wyzwaniom, jakim przedsiębiorcy kosmiczni będą musieli sprostać już od tej jesieni i zaproponować niezbędne rozwiązania.
Katarzyna Malinowska, Dr hab., Profesor Akademii Leona Koźmińskiego, ekspert ds. zarządzania ryzykiem i ubezpieczeń, w tym ubezpieczeń kosmicznych. Autorka co najmniej kilkudziesięciu publikacji z tego zakresu. Jej główna książka dotyczy “Ubezpieczeń kosmicznych. Międzynarodowych aspektów prawnych” (Kluwer Law International, 2017). Ostatnie badania dotyczą zarządzaniem ryzykiem i ubezpieczeniami przedsięwzięć w zakresie serwisowania na orbicie oraz lotów suborbitalnych. Częsty prelegent na polskich i międzynarodowych konferencjach. Dyrektor Centrum Studiów Kosmicznych w Akademii Leona Koźmińskiego oraz kierownik studiów podyplomowych “Przedsiębiorczość w przemyśle kosmicznym”. Ekspert przy Komitecie Enterprise Risk Management Międzynarodowej Federacji Astronautycznej. |
Michał Szwajewski (PMP), 11 lat doświadczenia w pracy w sektorze kosmicznym. Realizacja projektów kosmicznych i inżynieryjnych o charakterze multidyscyplinarnym. 4 lata doświadczenia na stanowisku Szefa Biura Projektów, odpowiedzialnego za zarządzanie interdyscyplinarną grupą inżynierów oraz działania związane z rozwojem biznesu. Wykładowca Akademii Leona Koźmińskiego oraz Politechniki Warszawskiej w zakresie Zarządzania Projektami w sektorze lotniczym i kosmicznym. Zainteresowania naukowe z zakresu prawa kosmicznego i mechaniki analitycznej. Doktorant Akademii Leona Koźmińskiego [w trakcie studiów podyplomowych z zakresu nauk o metodologii] |
DO KOGO KIERUJEMY OFERTĘ?
- Przedsiębiorcy kosmiczni
- Małe i średnie przedsiębiorstwa
- Podmioty publiczne
- Startupy
- Przyszli specjaliści
CENA*
Early bird (do 20.07.2024): 1900 PLN
Cena Regularna (od 21.07.2024) : 2 500 PLN
Zniżki: 500 PLN dla absolwentów Studiów Podyplomowych „Przedsiębiorczość w Sektorze Kosmicznym” CSK ALK oraz PWS
*Jednakowa cena obowiązuje dla warsztatów na miejscu i online.
ZAINTERESOWAŁA CIĘ NASZA OFERTA?
LUB NAPISZ DO NAS!